Erasmus+ KA131 rövid távú doktori mobilitás
2025/2026–os pályázati felhívás
A Pázmány Péter Katolikus Hittudományi Kara pályázatot hirdet
PhD HALLGATÓI részére a 2025/2026-os tanév őszi és tavaszi félévére
rövid távú doktori mobilitásra
A pályázati felhívás letölthető pdf formátumban a következő linkről.
I. Általános tudnivalók
- A pályázat célja a Kar PhD hallgatóinak rövid távú, külföldi, fizikai mobilitásának támogatása a tanulmányokhoz szorosan kapcsolódó tudományos kutatás és szakmai tapasztalatszerzés céljából.
- A nyertes doktoranduszok nyelvi kompetenciája felmérésre kerül az Európai Bizottság által előírt módon (on-line felmérés formájában a kiválasztás és egyéni támogatási szerződés kötése után), mely a mobilitás megkezdésének feltétele.
- A mobilitás megvalósításának határideje: 2025. szeptember 1. és 2026. augusztus 31. között.
- A mobilitás (fizikális) időtartama: 5 - 30 napig terjedően + 2 utazási nap (zöld utazás esetén max. összesen 6 utazási nap)
- A mobilitás formája: Fizikai, de ki lehet egészíteni virtuális elemmel. A virtuális mobilitás anyagi támogatást nem von maga után.
- A fogadóintézmények köre:
- a Kar Erasmus+ programországbeli (EU-s) partneregyeteme,
- a Kar partneregyetemein kívül bármely Erasmus+ program országbeli (EU-s) felsőoktatási intézmény is lehet, amely Erasmus Charter for Higher Education (ECHE) jogosultsággal rendelkezik
- programhoz nem társult harmadik országbeli felsőoktatási intézmény, akikkel a Kar előzetesen bilaterális megállapodást kötött
- EU-s vagy EU-n kívüli harmadik országbeli nem felsőoktatási intézmény, például kutatóintézet, ebben az esetben az ECHE nem feltétel
- A fogadóintézményt a hallgatónak saját magának kell megkeresnie önállóan vagy a témavezetője segítségével. Amennyiben a hallgató saját maga talál fogadóintézményt, a pályázat beadása előtt ezt feltétlenül egyeztetnie kell a témavezetőjével is.
- További segítség a következő linkeken:
II. Támogatási összegek
Utazási támogatás:
- A megélhetési támogatás mellé utazási támogatás is jár. A “távolság” alatt a küldő és fogadóintézmény közötti egyszeres távolságot kell érteni, az „összeg” pedig az oda- és visszaút támogatására adható teljes támogatási összeget jelenti. A távolság számítására az alábbi linket kell használni: http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/tools/distance_en.htm
III. Egyéb lehetséges kiegészítő támogatások külön pályázati felhívások/dokumentumok alapján
- Zöld utazás:
Az Erasmus+ egyik kiemelt prioritása a zöld utazás, ezért az 500 km alatti utazások esetén fő szabály, hogy a résztvevők környezetkímélő közlekedési eszközzel utazzanak. Zöld utazási formának tekinthető a vonat, a busz, a telekocsi, vagy egyéb fenntartható eszköz (hajó és repülőgép NEM). Zöld utazási forma választása esetén a nyertes hallgatók emelt összegű utazási támogatásra jogosultak, valamint legfeljebb 6 további utazási napra kaphatnak megélhetési támogatást. Az emelt összegű támogatás csak abban az esetben jár, ha az utazás legalább fele (50%) zöld utazási formával valósul meg. A megvalósulást az ösztöndíjasnak vonat vagy buszjeggyel kell igazolnia, vagy ezek hiányában (pl. telekocsi esetén) büntetőjogi nyilatkozattal. A büntetőjogi nyilatkozatban telekocsi vagy autó megosztás esetén szükséges az útitársak megnevezése a megjegyzés rovatban, akik csak PPKE-s Erasmus ösztöndíjasok lehetnek.
- Esélyegyenlőségi kiegészítő támogatás (EE): 100/150 EUR + utazási támogatás[1] (külön pályázati formában igényelhető, meghirdetett pályázati felhívásra)
Ebben a mobilitási formában az elnyerhető összeg egyszeri 100 euró (1-14 nap hosszúságú mobilitás esetén) illetve 150 euró (15-30 nap hosszúságú mobilitás esetén), az Erasmus+ alapösztöndíjon felül. Az esélyegyenlőségi támogatás egyidejűleg igényelhető a fogyatékossággal élő vagy tartósan beteg hallgatók kiegészítő pénzügyi támogatásával.
- Fogyatékkal élő vagy tartósan beteg hallgatók kiegészítő támogatása[2] (SN, külön pályázati formában igényelhető, meghirdetett pályázati felhívásra)
Ebben a mobilitási formában egyszeri 100 euró (1-14 nap hosszúságú mobilitás esetén), vagy 150 euró (15-30 nap hosszúságú mobilitás esetén).
- A nyertes hallgató a külföldön töltött időszak folyamán is jogosult tanulmányi és/vagy szociális ösztöndíjra.
IV. A pályázók köre
- A PPKE HTK PhD hallgatói, amennyiben a pályázat benyújtásakor és a mobilitás megvalósításakor aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek.
- Frissen diplomát szerzett hallgatók is részt vehetnek szakmai gyakorlaton a végzésük utáni évben. Ez esetben a pályázás és a hallgatók kiválasztása még az aktív hallgatói jogviszony idején, a végzés évében kell, hogy megtörténjen, illetve a mobilitást az oklevél megszerzésétől számított egy éven belül kell teljesíteni, az aktuális projekt megvalósításának záródátumát is figyelembe véve.
- Azok a hallgatók, akiknek legutóbbi félévének súlyozott tanulmányi átlaga minimum 3,8.
- Azok a hallgatók, akik legalább B2-es komplex nyelvvizsgával vagy azzal egyenértékű dokumentummal rendelkeznek a fogadóintézmény által meghatározott nyelven.
- Erasmus+ programban részt vevő ország állampolgára, vagy Magyarországon érvényes letelepedési/tartózkodási engedéllyel rendelkező személy. FIGYELEM! A pályázó nem utazhat a küldő intézmény székhelyével vagy az állandó lakhelyével megegyező országba.
- Jelentkezhetnek azok is, akik korábban már részesültek Erasmus tanulmányi vagy szakmai gyakorlati ösztöndíjban, de prioritást élveznek azok, akik még nem vettek részt Erasmus mobilitási programban. FIGYELEM! A kétféle mobilitási típus (szakmai gyakorlat és tanulmányi mobilitás) együttes időtartama tanulmányi szintenként (BA, MA, PhD) nem haladhatja meg a 12 hónapot, osztatlan képzés esetén a 24 hónapot.
V. A pályázati anyag részei
-
A teljes pályázat és a mobilitási tevékenység adminisztrációja elektronikusan, a Mobility-Online felületén zajlik, melynek kezeléséhez útmutatót a pályázónak a regisztráció során automatikusan küld a rendszer.
A pályázáshoz tartozó regisztrációs linkek elérhetősége itt érhetőek el:
MAGYAR NYELVEN:
ANGOL NYELVEN:
A pályázathoz az alábbi dokumentumok feltöltése kötelező:
- A fogadó cég/intézmény által megküldött fogadólevél, mely minimálisan tartalmazza az alábbi adatokat:
-
- tervezett szakmai tevékenység leírása
- tervezett időtartam
- fogadó cég/intézmény adatai
- supervisor neve/beosztása
- Egy-egy gépelt oldal terjedelmű motivációs levél magyarul és angolul, amely tartalmazza a külföldi út tervezett szakmai programját.
Kérjük, a motivációs levélben térjen ki az alábbiakra is:
-
- Mi a program szakmai jelentősége a pályázó számára?
- Miért érdemes a választott országban és intézményben teljesíteni az adott szakmai programot?
- Milyen szakmai és karrierbeli következményekkel és hatásokkal jár a pályázó számára a program teljesítése?
- Kreditigazolás a legutolsó lezárt két félévről (képzési szinttől függetlenül) - letölthető a Neptunból a Tanulmányok - Leckekönyv útvonalon, a megfelelő félév kiválasztását követően a "Teljesítési lap nyomtatása" gombra kattintva. Ezt a pdf dokumentumot kell a Mobility Online felületre feltölteni.
- Szakmai önéletrajz magyarul és angolul
- Nyelvvizsga-bizonyítvány(ok) vagy nyelvvizsgával egyenértékű dokumentum másolata – több nyelv esetén az első mindenképpen a mobilitás nyelvéről szóljon
- Nem magyar állampolgárságú pályázó esetében: érvényes letelepedési vagy tartózkodási engedély vagy a menekültstátuszt igazoló okmány másolata
- Egyéb feltölthető dokumentumok:
-
- igazolás egyéb szakmai tevékenységekről
- évhalasztók esetén az erről szóló dékáni engedély
VI. Az értékelés menete
- A pályázatok bírálata a kari Nemzetközi Mobilitási Bizottság által a Nemzeti Iroda irányelvei alapján történik. Az elbíráláskor az alábbi szempontokat vesszük figyelembe a felsorolás sorrendjében:
- tanulmányi eredmény,
- nyelvismeret,
- motivációs levél,
- tudományos és szakmai tevékenység,
- mentori munka
- Csak a hiánytalanul, időben leadott, formai és tartalmi követelményeknek megfelelő pályázatot bíráljuk el!
- A hallgató tanulmányi programjához nem illeszkedő tevékenység nem támogatható.
- A nyertesek névsorát az illetékes kari Erasmus Bizottság határozza meg a rendelkezésre álló helyek figyelembevételével. A Bizottság döntése ellen fellebbezésnek helye nincs.
- A bírálati folyamat tervezett lezárása a pályázatok benyújtásának határidejétől számított egy hónapon belül történik. A pályázatok eredményéről elektronikus úton küldött tájékoztatás a bírálatot követő két héten belül történik.
- A hamis adatokat és nyilatkozatokat benyújtó jelentkezők pályázata érvénytelennek minősül.
VII. Megjegyzések
- A 2025/2026-os tanév ŐSZI és TAVASZI félévére a jelen pályázat keretében kell pályázni!
- Konferencián, szakmai kiállításon és vásáron való részvétel nem támogatható!
- A mobilitás rövidtávú fizikai tanulmányi mobilitásként vagy szakmai gyakorlatként valósulhat meg. Tanulmányi mobilitás esetén min. 3 kredit megszerzése szükséges. Rövid távú mobilitás aktív jogviszony alatt vagy fokozatszerzés után valósulhat meg.
- Az ösztöndíjat elnyert PhD-hallgatónak az ösztöndíj végéig aktív jogviszonnyal kell rendelkeznie. (Kivéve a frissen végzetteket.)
- Ha az ösztöndíjat elnyert hallgató nem teljesíti az ösztöndíj feltételeit, akkor a támogatás egy részét vagy a teljes összegét vissza kell fizetnie!
- A kiutazás feltétele, hogy az ösztöndíjat elnyert hallgató az ösztöndíjszerződés megkötésének időpontjáig a szakmai gyakorlat teljes időtartamára érvényes felelősség- és balesetbiztosítást köt, amelyet, ha a fogadó intézmény nem biztosít, a hallgató kötelessége rendezni.
VIII. Pályázat benyújtása
- A pályázat leadásának határideje: folyamatos, de legkésőbb 2026. május 31.
A kiutazás előtt legalább 30 nappal szükséges a pályázatot beadni, egyébként nem tudjuk biztosítani, hogy a bírálati, szerződéskötési és kifizetési folyamatot kellő időben el tudjuk végezni. - További információ Nagy Tímea (nagy.timea@ppke.hu) kari Erasmus+ koordinátortól kérhető.
Sikeres pályázást kívánunk!
[1] További információ: https://erasmusplusz.hu/erasmus_kiegeszito_tamogatasok_hallgatoknak/eselyegyenlosegi-kiegeszito-tamogatas
[2] További információ: https://erasmusplusz.hu/erasmus_kiegeszito_tamogatasok_hallgatoknak/fogyatekkal-elo-vagy-tartosan-beteg-hallgatok-kiegeszito-tamogatasa